soalan lazim2| hubungi kami2| aduan2| petalaman3

TAN SRI DR KHAIR

YBHG. TAN SRI DR. KHAIR BIN MOHAMAD YUSOF
P.S.M. , S.S.A.P. , P.M.W. , D.I.M.P. , A.M.S.
PENGERUSI

PROFIL PENGERUSI SURUHANJAYA

Kelulusan : Ijazah Sarjana Muda (Sains) Kejuruteraan Awam - Bolton Institute Of Technology (1977-1981)
  Sijil Perguruan - Bolton College of Education (1981-1982)
  Diploma Pascasiswazah Kejuruteraan Awam - North East London Polytechnic (1985-1986)
  Ijazah Sarjana Kejuruteraan Geoteknik - University Teknologi Malaysia (1988-1989)
  Ijazah Kedoktoran (Ph.D) Pendidikan Vokasional - University Of Manchester (1994-1997)

Pengalaman Kerja :

1982 - 1991

Pensyarah Kejuruteraan
Politeknik Ungku Omar, Perak

1991-1997

Penolong Pengarah
Bahagian Pendidikan Teknik & Vokasional
Kementerian Pendidikan Malaysia

1997 - 2005

Timbalan Pengarah Kokurikulum - Jabatan Pendidikan Teknikal , Kementerian Pengajian Tinggi

2005 - 2006

Pengarah
Politeknik Sultan Abdul Halim Mu'adzam Shah 

2006 - 2009

Pengarah
Institut Aminuddin Baki

2009-2010

Pengarah
Bahagian Pendidikan Guru
Kementerian Pelajaran Malaysia

2010 - 2012

Timbalan Ketua Pengarah Pelajaran Malaysia
Dasar dan Pembangunan Pendidikan
Kementerian Pelajaran Malaysia

2012 - 2013

Timbalan Ketua Pengarah Pelajaran Malaysia
Pembangunan Profesionalisme Keguruan
Kementerian Pendidikan Malaysia

2013 - 2017

Ketua Pengarah Pelajaran Malaysia
Kementerian Pendidikan Malaysia

27 November 2018

Pengerusi Suruhanjaya Perkhidmatan Pelajaran

TAN SRI AHMAD PHESAL BIN TALIB

YBHG. TAN SRI AHMAD PHESAL BIN TALIB
P.S.M. , S.M.W.
TIMBALAN PENGERUSI

PROFIL TIMBALAN PENGERUSI SURUHANJAYA

Kelulusan : Sarjana Muda (B.A. Hons) - Universiti Malaya (1974-1977)
  Sarjana Perancangan Bandar Wilayah - Universiti Of Wisconsin-USA(1982-1984)

Pengalaman Kerja :

1977 - 1980

Penolong Pengarah - Bahagian Perancang Ekonomi, Jabatan Perdana Menteri

1982

Ketua Penolong Pengarah - Unit Perancang Ekonomi

1984 - 1991

Pegawai Projek Kanan - Intan Kampus Wilayah Utara , Sungai Petani, Kedah

1991 - 1996

Setiausaha/Pegawai Tadbir - Majlis Perbandaran Wilayah Persekutuan Labuan (Pinjaman)

1996 - 2000

Pegawai Daerah Seberang Prai Selatan - Pentadbiran Setiausaha Kerajaan Negeri Pulau Pinang

2000 - 2001

Pegawai Daerah - Pejabat Tanah Dan Daerah Balik Pulau Pentadbiran Setiausaha Kerajaan Negeri Pulau Pinang

2001 - 2004

Pengarah Tanah Dan Galian - Pejabat Tanah Dan Galian Negeri, Pejabat Setiausaha Kerajaan Negeri Pulau Pinang

2004 - 2006

Yang Dipertua Majlis Perbandaran Pulau Pinang - Pentadbiran Setiausaha Kerajaan Negeri Pulau Pinang

Jan 2006 - Jan 2007

Yang Dipertua Majlis Perbandaran Pulau Pinang - Pentadbiran Setiausaha Kerajaan Negeri Pulau Pinang ( Dilanjutkan pinjaman 4.1.2006 - 5.1.2007)

Mac 2006 - Jan 2007

Timbalan Ketua Pengarah (Operasi) - Unit Penyelarasan Pelaksanaan, Jabatan Perdana Menteri

Jan 2007 - Jul 2012

Ketua Setiausaha - Kementerian Wilayah Persekutuan

Jul 2012 - Jul 2015

Datuk Bandar Kuala Lumpur - Dewan Bandaraya Kuala Lumpur, Kementerian Wilayah Persekutuan

April 2017 - kini

Dilantik Sebagai Timbalan Pengerusi Suruhanjaya Perkhidmatan Pelajaran

DATO' HAJI SUFA'AT BIN TUMIN

YBHG. DATO' HAJI SUFA'AT BIN TUMIN
D.S.A.P. , A.M.N. , P.I.S.II.
AHLI SURUHANJAYA

PROFIL AHLI SURUHANJAYA :

Kelulusan : Sarjana Muda Sastera (Kepujian), UKM (Geografi) (1977)
  Sarjana Pengurusan Teknologi, UTM (Pembangunan Sumber Manusia) (1995)

Pengalaman Kerja :

1992 - 1995

Pengetua - SMK Dato’ Yunus Sulaiman, Pekan Nanas, Pontian, Johor

1996

Guru Penolong Kanan (HEM) - SMK Dato’ Sulaiman Pt. Sulung

1996 - 1997

Pengetua - SMK Dato’ Seth, Yong Peng, Johor

1997 - 1998

Pen. PPD Akademik - Pejabat Pelajaran Daerah Batu Pahat

1998 - 2001

Pengetua - SMK Adela Kota Tinggi, Johor

2002 - 2004

Pegawai Pelajaran Daerah - Pejabat Pelajaran Daerah Kota Tinggi, Johor

2007 - 2008

Ketua Sektor Percetakan, Pengedaran Dan Keselamatan - Lembaga Peperiksaan Malaysia

2008

Timbalan Pengarah - Jabatan Pelajaran Negeri Johor

2008 - 2010

Pengarah - Jabatan Pelajaran Negeri Johor

2010 - 2011

Pengarah Peperiksaan - Lembaga Peperiksaan, Kementerian Pelajaran Malaysia

2011 - 2012

Timbalan Ketua Pengarah Pelajaran (Sektor Pembangunan Profesionalisme Keguruan) Kementerian Pendidikan

2012

Timbalan Ketua Pengarah Pelajaran (Sektor Operasi Pendidikan) - Kementerian Pendidikan

1 Disember 2016

Dilantik Sebagai Ahli Suruhanjaya - Suruhanjaya Perkhidmatan Pelajaran

PUAN HAJAH SERINA BINTI SAUNI

PUAN HAJAH SERINA BINTI SAUNI
P.P.B. , P.P.S. , A.M.N.
AHLI SURUHANJAYA

PROFIL AHLI SURUHANJAYA :

Kelulusan : B.Sc. Educ. (Hons) 1980
  Sijil Post Grad. (Leadership @ MGMT In School) King’s College London 2008

Pengalaman Kerja :

1980 - 1992

Guru Akademik
Kolej Tun Datuk Tuanku Hj Bujang Miri

1992 - 1993

Penolong Pegawai Pelajaran
Pejabat Pelajaran Bahagian Miri

1993 - 1994

Pengetua
SMK Riam Lopeng Tengah Miri

1994 - 1995

Pengetua
SMK Lutong Miri

1998 - 1999

Penolong Kanan 1
SMK Dato Permaisuri Miri

2000 - 2005

Pengetua
SMK Riam Tunku Miri

2005 - 2006

Pegawai Pelajaran
Pejabat Pelajaran Gabungan Bintulu

2006 - 2009

Pengetua Kanan
SMK Baru Bintulu

2009 - 2014

Pengetua Cemerlang
SM Sains Miri

2014

Pegawai School Improvement Partner
Pejabat Pendidikan Daerah Bintulu

2014 - 2015

Pengarah
Jabatan Pendidikan Negeri Sarawak

2015 - 2016

Pengarah
Institut Aminuddin Baki Kampus Induk Bandar Enstek
Kementerian Pendidikan Malaysia

2016 - 2019

Ahli Suruhanjaya
Suruhanjaya Perkhidmatan Pelajaran

DR. MASNAH BINTI ALI MUDA

YBRS. DR. MASNAH BINTI ALI MUDA
J.M.N.
AHLI SURUHANJAYA

PROFIL AHLI SURUHANJAYA :

Kelulusan : Diploma Sains (Aplikasi), Universiti Teknologi Mara (1975)
  Ijazah Sarjana Muda Sains Pendidikan, Universiti Sains Malaysia (1981)
  Ph.D (Telematic Technology , Online Learning), University Of Brighton Sussex,
UK (1998)

Pengalaman Kerja :

1982 - 1988

Guru SMK Jalan Ipoh, Kuala Lumpur

1990 - 2003

Penolong Pengarah - Bahagian Teknologi Pendidikan, Kementerian Pendidikan

2003 - 2007

Ketua Penolong Pengarah - Bahagian Teknologi Pendidikan, Kementerian Pendidikan

2007 - 2009

Timbalan Pengarah - Bahagian Teknologi Pendidikan, Kementerian Pendidikan

2009 - 2011

Timbalan Pengarah (Pengurusan) - Lembaga Peperiksaan, Kementerian Pendidikan

2011 - 2012

Timbalan Pengarah (Pengurusan Dan Dasar) - Bahagian Perancangan, Penyelidikan Dan Dasar Pendidikan, Kementerian Pendidikan

2012 - 2014

Pengarah Bahagian Pembangunan Kurikulum, Kementerian Pendidikan

1 Disember 2016

Dilantik Sebagai Ahli Suruhanjaya, Suruhanjaya Perkhidmatan Pelajaran

DATO' DR. LEE BOON HUA

YBHG. DATO' DR. LEE BOON HUA
D.B.N.S.
AHLI SURUHANJAYA

PROFIL AHLI SURUHANJAYA :

Kelulusan : Ijazah Sarjana Muda Dengan Kepujian Kesusasteraan Bahasa Inggeris (1977)
  Diploma Pendidikan Pengajaran Bahasa Inggeris Sebagai
Bahasa Kedua (TESL), Universiti Malaya (1977)
  Ijazah Sarjana Pendidikan (1990)
  Ijazah Doktor Falsafah (ODA Scholar) University Of Exeter,
United Kingdom (1999)

Pengalaman Kerja :

1976 - 1986

Guru Bahasa Inggeris - Sekolah Menengah Tendong, Pasir Mas, Kelantan

1986 - 1989

Pensyarah Teaching English As Second Language (TESL) Maktab Perguruan Kota Bharu, Kelantan

1990 - 1994

Pensyarah Teaching English As Second Language (TESL) Maktab Perguruan Ilmu Khas, Kuala Lumpur.

1997 - 2001

Pensyarah Teaching English As Second Language (TESL) Maktab Perguruan Ilmu Khas, Kuala Lumpur

2001 - 2003

Pengetua, Sekolah Menengah Methodist (ACS), Sitiawan, Perak

2003 - 2007

Ketua Penolong Pengarah (Ketua Bidang Bahasa Dan Kesusasteraan) - Bahagian Pembangunan Kurikulum, Kementerian Pendidikan

2010 - 2011

Timbalan Pengarah - Bahagian Pembangunan Kurikulum, Kementerian Pendidikan

2011 - 2014

Timbalan Rekor - Institut Pendidikan Guru Malaysia, Kementerian Pendidikan

1 Disember 2016

Dilantik Sebagai Ahli Suruhanjaya - Suruhanjaya Perkhidmatan Pelajaran

DATUK HAJI MOHLIS BIN HAJI JAAFAR

YBHG. DATUK HAJI MOHLIS BIN HAJI JAAFAR
D.M.S.M. , A.M.S.
AHLI SURUHANJAYA

PROFIL AHLI SURUHANJAYA :

Kelulusan : Ordinary National Diploma In Technology (OND) (1975 -1977) Engineering Technology, Grantham College, For Further Education, UK
  B.Sc. Mechanical Engineering Mechanical Engineering, Polytechnic Of Brighton, UK
(1977-1980)
  M.Sc. Manufacturing Systems Engineering Manufacturing Systems Engineering, University Of Warwick, UK (1990 -1991)

Pengalaman Kerja :

1980 - 1983

Pensyarah - Politeknik Ungku Omar (Jabatan Kejuruteraan Mekanikal), Ipoh, Perak

1983 - 1990

Pengarah/Pensyarah - Politeknik Batu Pahat, Johor

1991 - 1996

Timbalan Pengarah - Politeknik Sultan Haji Ahmad Shah, Kuantan, Pahang

1996 - 1998

Pengarah - Politeknik Kota Kinabalu, Sabah

1998 - 2001

Pengarah - Politeknik Johor Bharu, Johor

2001 - 2004

Pengarah Bahagian Pembangunan Kurikulum, Teknik Dan Vokasional (BPTV), Jabatan Pendidikan Teknikal, Kementerian Pendidikan

2004 - 2007

Pengarah Bahagian Pembangunan Kokurikulum Dan Penilaian, Jabatan Pengajian Politeknik Dan Kolej Komuniti, Kementerian Pendidikan Tinggi

2007 - 2009

Pengarah Bahagian Pembangunan Kokurikulum Dan Penilaian, Jabatan Pengajian Politeknik Dan Kolej Komuniti, Kementerian Pendidikan Tinggi

2009 - 2013

Timbalan Ketua Pengarah (Operasi) - Jabatan Pendidikan Politeknik, Kementerian Pendidikan Tinggi

Mac 2013 - 2016

Ketua Pengarah - Jabatan Pendidikan Politeknik, Kementerian Pendidikan Tinggi

2013 - 2016

Ahli Lembaga Pengarah - Universiti Tun Hussein Onn Malaysia (UTHM)

2015 - 2016

Ahli Malaysia Board Of Technologists (MBOT)

2016

Professional Technologist (TS)

1 Disember 2016

Dilantik Sebagai Ahli Suruhanjaya - Suruhanjaya Perkhidmatan Pelajaran

DATO' S. KUMARAN

YBHG. DATO' KUMARAN A/L SANTHIVALOO
D.P.M.K. , D.M.P.N. , K.M.N. , A.M.K.
AHLI SURUHANJAYA

PROFIL AHLI SURUHANJAYA :

Kelulusan : B.A. (Hons) (Geografi) (UM)
  BDPA (INTAN)
  D.S.P. (INTAN)
  DIP. Inter Mgmt. (New Delhi)
  Master Inter. Mgmt. (Waseda University, Tokyo)

Pengalaman Kerja :

1981 - 1994

Penolong Pengarah (Perkapalan) - Kementerian Pengangkutan

1994 - 1996

Ketua Penolong Pengarah - Bahagian Perundingan, Jabatan Perkhidmatan Awam

1996 - 2003

Ketua Penolong Setiausaha - Bahagian Audit Dalam Dan Siasatan Am, Kementerian Pertahanan

2003 - 2004

Ketua Penolong Setiausaha - Unit Latihan, Seksyen Pengurusan Sumber Manusia, Bahagian Pentadbiran, Kementerian Kewangan

Ogos 2004

Ketua Penolong Setiausaha - Kementerian Kewangan

2004 - 2006

Timbalan Setiausaha Bahagian - Bahagian Khidmat Nasihat Pengurusan Kewangan, Kementerian Kewangan

2006 - 2009

Setiausaha Bahagian - Bahagian Pengurusan Kewangan, Kementerian Kewangan

Feb 2009

Timbalan Setiausaha Bahagian - Seksyen Pengurusan Kewangan, Bahagian Pengurusan Kewangan Strategik, Kementerian Kewangan

Ogos 2009 - Jan 2014

Setiausaha Bahagian - Bahagian Pengurusan Kewangan Strategik, Kementerian Kewangan

Jan 2014

Setiausaha Bahagian - Bahagian Strategi Korporat Dan Komunikasi, Kementerian Kewangan

1 Disember 2016

Dilantik Sebagai Ahli Suruhanjaya - Suruhanjaya Perkhidmatan Pelajaran

ENCIK CHOY LUP BONG

ENCIK CHOY LUP BONG
K.M.N.
AHLI SURUHANJAYA

PROFIL AHLI SURUHANJAYA :

Kelulusan : B.Soc.Sc. (Hons)(Ekonomi) USM
  DPA (INTAN)
  Master in Labour & Indusrial Relations (Michigan State University) USA

Pengalaman Kerja :

1981 - 1991

Penolong Pengarah, Bahagian Gaji dan Elaun, Jabatan Perkhidmatan Awam

1991 - 1993

Penolong Setiausaha - Bahagian Perkhidmatan , Kementerian Kesihatan

1994 - 1997

Ketua Penolong Setiausaha - Bahagian Perkhidmatan, Kementerian Kesihatan

1997 - 2002

Ketua Penolong Setiausaha - Bahagian Perancangan Dan Penyelidikan Dasar, Kementerian Sumber Manusia

2002-2003

Ketua Penolong Setiausaha - Bahagian Perdagangan Pelbagai Hala, Kementerian Perdagangan Antarabangsa Dan Industri

2003 -2004

Pengarah Amalan Perdagangan - Bahagian Amalan Perdagangan,Kementerian Perdagangan Antarabangsa Dan Industri

2004 - 2006

Setiausaha Bahagian - Bahagian Perancangan dan Penyelidikan , Kementerian Sumber Manusia

2006-2011

Setiausaha Bahagian - Bahagian Dasar Dan Hubungan Antarabangsa, Kementerian Kesihatan

1 Disember 2016

Dilantik Sebagai Ahli Suruhanjaya - Suruhanjaya Perkhidmatan Pelajaran

DATO' HAJI MOHD SANI BIN MISTAM

YBHG. DATO' HAJI MOHD SANI BIN MISTAM
D.I.M.P., J.S.M
AHLI SURUHANJAYA

PROFIL AHLI SURUHANJAYA :

Kelulusan : B.ECON (Hons)M
  MA (ECON)
  DPA (INTAN)

Pengalaman Kerja :

1980 - 1982

Penolong Pengarah, Lembaga Kemajuan Negeri Pahang

1984 - Jun 1991

Penolong Setiausaha - Kementerian Kewangan

Jul 1991 - Nov 2005

Penolong Pengarah/ Ketua Penolong Pengarah - Unit Perancang Ekonomi, Jabatan Perdana Menteri

Nov 2005 - Feb 2008

Pengarah - Bahagian Korporat & Penyelidikan, Jabatan Pengangkutan Jalan (JPJ)

Feb 2008 - Sept 2014

Ketua Pengarah - Jabatan Kemajuan Orang Asli (JAKOA)

Sept 2014 - Feb 2017

Timbalan Ketua Setiausaha - Kementerian Wilayah Persekutuan

4 Januari 2018

Dilantik Sebagai Ahli Suruhanjaya - Suruhanjaya Perkhidmatan Pelajaran

DATO' DR. AZMI BIN SHAPIE

YBHG. DATO' DR. AZMI BIN SHAPIE
D.S.P.N., D.J.N., P.K.T., A.M.N.
AHLI SURUHANJAYA

PROFIL AHLI SURUHANJAYA :

Kelulusan : MD (Universitas Airlangga, Indonesia)
  MPH (University of the Philippines, Manila)
  MSc Epidemiology (University of London)
  PGD-LSHTM (London School of Hygiene and Tropical Medicine)
  AM (Malaysia)

Pengalaman Kerja :

Apr 1991 - Jan 1996

Pegawai Epidemiologi, Jabatan Kesihatan Negeri Kelantan

Jan 1996 - Julai 1998

Ketua Penolong Pengarah- Bahagian Kawalan Penyakit, Kementerian Kesihatan Malaysia

Julai 1998 - Mei 2002

Timbalan Pengarah (Kesihatan Awam) - Jabatan Kesihatan Negeri Pulau Pinang

Mei 2002 - Jun 2005

Pengarah - Jabatan Kesihatan Negeri Pulau Pinang

Jun 2005 - Sept 2006

Pengarah - Hospital Kuala Lumpur

Sept 2006 - Apr 2014

Pengarah - Bahagian Perkembangan Perubatan, Kementerian Kesihatan Malaysia

Jun 2014 - Jan 2018

Ketua Pegawai Eksekutif / Setiausaha - Majlis Perubatan Malaysia

4 Januari 2018

Dilantik Sebagai Ahli Suruhanjaya - Suruhanjaya Perkhidmatan Pelajaran

DATUK DR HJ MUHIDDIN

YBHG. DATUK HAJI MUHIDDIN @ MOHD ANAS BIN YUSIN
P.G.D.K. , A.S.D.K. , A.D.K. , B.S.K.
AHLI SURUHANJAYA

PROFIL AHLI SURUHANJAYA :

Kelulusan : Sijil Perguruan Malaysia - Maktab Perguruan Gaya, Kota Kinabalu, Sabah (1975)
  Ijazah Sarjana Muda Sastra (Kepujian) - Universiti Kebangsaan Malaysia (1982)
  Ijazah Sarjana Sains (Pengurusan Pendidikan) - Sheffield Hallam University, UK (1994)

Pengalaman Kerja :

1976 – 1978

Guru
SMK Sanzac,
Kota Kinabalu, Sabah

1982 – 1986

Nazir Sekolah
Jemaah Nazir Sekolah Persekutuan
Kementerian Pendidikan Malaysia

1986 - 1989

Penolong Pengarah
Unit Naik Pangkat dan Tatatertib, Bahagian Perjawatan dan Perkhidmatan
Jabatan Pendidikan Sabah

1989 – 1991

Penolong Pengarah Kanan
Bahagian Perjawatan dan Perkhidmatan
Jabatan Pendidikan Sabah

1992 – 1993

Memangku Ketua Penolong Pengarah
Bahagian Perjawatan dan Perkhidmatan
Jabatan Pendidikan Sabah

1994 – 1995

Ketua Penolong Pengarah
Bahagian Perjawatan Dan Perkhidmatan
Jabatan Pendidikan Sabah

1995 – 1998

Ketua Sektor
Sektor Pendidikan Islam dan Moral
Jabatan Pendidikan Sabah

1998 – 2004

Ketua Sektor
Sektor Pengurusan Sekolah
Jabatan Pendidikan Sabah

2004

Ketua Sektor
Sektor Pengurusan dan Perkhidmatan
Jabatan Pendidikan Sabah

2005

Ketua Penolong Pengarah
Sektor Dasar
Bahagian Sekolah
Kementerian Pendidikan Malaysia

2006 - 2010

Timbalan Pengarah Pendidikan Sabah
Jabatan Pendidikan Sabah

2010 – 2012

Pengarah Pendidikan Sabah
Jabatan Pendidikan Sabah

2018 - 2021

Ahli Suruhanjaya
Suruhanjaya Perkhidmatan Pelajaran

Kod QR

  qr code
Kini anda boleh melayari Portal Rasmi Suruhanjaya Perkhidmatan Pelajaran (SPP) versi mudah alih menerusi telefon bimbit (Smartphone) hanya dengan menggunakan Kod QR SPP. Anda perlu :
checked1  Muat turun dan instalasi aplikasi QR Reader yang bersesuaian dengan Smartphone anda.
checked1  Buka aplikasi QR Reader yang telah di instalasi dan kemudian imbas Kod QR SPP di atas
   dengan menggunakan aplikasi QR Reader dari Smartphone anda.
checked1  Seterusnya, anda akan terus dibawa ke Portal Rasmi SPP versi mudah alih.